NOSEWORK

V naší chs se aktivně věnujeme noseworku, který už děláme 6 let. Nosework je pro nás velmi zajímavý sport, který postupně dostává více a více do obliby u pejskařů. Zúčastňujeme se seminářů, víkendových soustředění, ale i zkoušek. V brzké době je v plánu i pár noseworkových závodů :) 

Naše fenka Afrodita Lunares Dreams je prvním dalmatinem v ČR, který složil noseworkové zkoušky z olejových silic :) 

Jsme členy Czech nosework clubu, z.s. 

 A CO JE VLASTNĚ NOSEWORK?

Doslovný překlad slova nosework je práce nosem. A odpovídá přesně tomu, co tato činnost znamená. Jde o vyhledávání specifického pachu v různých prostředích. Nosework vychází z nejpřirozenější schopnosti všech psů, čichu. Jde o moderní kynologickou disciplínu, založenou na práci psa a jeho psovoda. Pes ve spolupráci s psovodem vyhledává specifické pachy v obdobných situacích, jako profesionální týmy policie, armády nebo záchranářů.

Cílem tohoto sportu je společná zábava a využití přirozené schopnosti psů. Využívá se metodika pozitivního posilování (nátlakem toho zde psovod opravdu příliš nedosáhne).

Nosework zvyšuje sebevědomí u bázlivých psů , zvyšuje schopnost koncentrace -> pes se naučí soustředit i v náročnějších prostředích.

Nosework je vhodný i pro psy reaktivní, starší i nemocné.

Nosework dokonale psa zabaví a příjemně unaví. Učí psa samostatnosti a rozvíjí jeho kreativitu .

👇🏻

Psího čichu využívá člověk ke stopování zločinců, hledání ztracených a zavalených lidí, drog, výbušnin, ohrožených druhů zvířat, ale například i bankovek. Někteří psi jsou dokonce schopni odhalit nádor v těle nebo blížící se epileptický záchvat. Psí čich je fascinující – a stále pořádně nevíme, jak funguje.


A TO NEJLEPŠÍ JAKO BONUS

Posílíte společný vztah díky vzájemné zábavě a spolupráci. Zlepší se vaše spolupráce v každodenním životě • naučíte se lépe pozorovat svého psa, pochopit ho a spolupracovat s ním

Nezapomínejte na to, že v noseworku jde především o týmovou spolupráci a zábavu! I vy hrajete důležitou roli a musíte se cítit dobře a být podporou pro svého psa.

Text: Martina Varhaníková - instruktor CNC (Czech Nosework Club,z.s.)